İliak Arter Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

İliak Arter Belirtileri ve Tedavisi

İliak Arter, bacakta bulunan damar hastalığıdır. Bacaklara giden atar damarın daralması veya tıkanması sonucu bu hastalık oluşur. En belirgin ve bilinen belirtisi damar sertliğidir. Damar tıkanıklığına sebep olan başlıca nedenler; yüksek kolesterol, şeker hastalığı, sigara, egzersiz yaşam ve yaşlılıktır. Bayanlara oranla erkeklerde daha çok görülür. Hastalık sebebi ile bacaklara ve ayaklara giden kan akımı yavaşlar ve zaman içinde ilerleyen hastalık damar tıkanıklığı ile son bulur, hastanın şikâyetleri artar. Bu sırada kan iletimi sağlamak için ana damardan yan yollar açılır. Bu durum hastanın şikâyetleri ile aynı orantıdadır. Başlangıçta çoğu zaman belirti göstermeyen bu rahatsızlık zamanla kalp tıkanıklığına bile sebep olabilir.

İliak Arter Belirtileri Nelerdir?
  • Genellikle yürüme, koşma, merdiven çıkma sonucu bacaklara iletilen kan basıncı nedeni ile kramp şeklinde ağrılar görülür. Yürümekle başlayan bu ağrı yürüme fiili durdurulduğunda en fazla 5 dakika sonra geçer.
  • İstirahatte bile ağrıların kendini göstermesi.
  • Daha ileri safhalarda ise ayak parmaklarında yaralar ve kangren oluşur.
Bazı hastalarda ise bu şikâyetlerin hiçbiri gerçekleşmez. Bu durumun sebebi hastalığın henüz ilerlememiş olmasıdır.

İliak Arter Tanısı Nasıl Konulur?

Hastanın şikâyetleri dinlenir ve damar muayenesi yapılır. Diz arkası ya da ayak iç bilek damarlarında damar nabzı az ya da alınamaz durumdadır. Bunun yanı sıra kan kolesterol testleri de yapılır. Bu hastalık ile ilgili en güvenilir yöntem Doppler cihazı ile yapılan renkli ultrasondur. Damar tıkanıklığı ne derece ilerlemiş anlamak için bilgisayarlı tomografik anjiografi yapılır. Bu yöntem böbrek rahatsızlığı bulunanlara uygulanmaz.

İliak Arter Tedavisi Nasıl Yapılır?

Erken tanı döneminde egzersiz, kilo verme, varsa tansiyon ve şeker hastalığı tedavisi ve kolesterol düşürülmesi ile tedaviye başlanır. Tedavinin en önemli basamağı yaşam tarzındaki değişikliklerdir. Örneğin; sigaranın bırakılması, yeme tarzındaki değişiklikler gibi. Etkileri 6 ay sonra gözlemlenebilir. Egzersiz etkileri en fazla 2 ay sonra görülür. Yürüyüşler bırakıldığında tekrar başa dönülür.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Femoral Arter Belirtileri ve Tedavisi

Femoral Arter Belirtileri ve Tedavisi

Arter Basıncı

Arter Basıncı

Çölyak Arter Belirtileri ve Tedavisi

Çölyak Arter Belirtileri ve Tedavisi

Periferik Arter Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Periferik Arter Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Popliteal Arter Türleri ve Özellikleri

Popliteal Arter Türleri ve Özellikleri