Koroner Arter Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Koroner Arter Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Koroner Arter, genellikle damar sertliği "Ateroskleroz" ismiyle bilinen bu damar hastalığı ile bağlantılı olarak kalbin beslenmesinde yardımcı olan atar damarların yavaş bir şekilde daralması sonucunda "koroner arter hastalığı" meydana gelmektedir. Bu hastalığın başlaması ile koroner damarlarında ilk başta kolesterol ve diğer bazı maddelerin birikmeye başlaması sebebi ile tıkanıklık ve darlıklar oluşmaktadır. Bu durumun sonucunda ise kalbin beslenmesi bozulmaya başlar ve kalbin düzenli olarak hem ritmik çalışmasında hem de kasılmasında bu hastalığın ciddiyeti ile alakalı olarak bozukluklar meydana gelmektedir. Çoğunlukla yetişkinlerde meydana gelen koroner arter hastalığı özellikle kalp yetersizliğine ya da kalp krizine sebep olmasından dolayı, ülkemizde hatta bütün dünyada en sık iş gücü kayıplarına ve ölüme neden olmaktadır.

Koroner Arter Hastalığının Oluşmasını Tetikleyen Risk Faktörleri Nelerdir?

Aslında bu hastalığın tam olarak sebebi kesin olarak bilinmemektedir. Fakat birden fazla risk faktörü varlığında bu hastalık daha erken ortaya çıkmakta ve çok hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Bu risk faktörlerinin başında erkeklerin 45 yaşın üzerinde, kadınlarda ise menopoz ve 55 yaşın üzerinde olması söylenebilir. Ancak koroner arter hastalığı kadınlara oranla erkeklerde daha sık olarak görülmektedir. Kişinin çok uzun süreli olarak yaşamış olduğu stres özellikle koroner arter hastalığının ortaya çıkmasını tetiklemektedir. Kişinin uzun yıllardır sigara kullanması, hipertansiyon rahatsızlığı ve hayırlı kolesterol ismi ile bilinen düşük kolesterolde damar tıkanıklığını büyük ölçüde tetiklemektedir. Lanetli kolesterol ismi ile bilinen yüksek kolesterol ve şeker hastalığı hatta spor yapmaması halinde normal kilosunun üzerinde olan şişman ve hareketsiz kişilerde koroner arter hastalığını tetiklemektedir.

Koroner Arter Hastalığının Ortaya Çıkış Şekilleri Nasıldır
  • Gizli Kalp Hastalığı, tıp dilindeki ismi sessiz iskemi olarak bilinen bu rahatsızlık özellikle damar tıkanıklığından kaynaklı olarak kalp bölgesinin yeterli derecede beslenemediği zaman ortaya çıkan durumdur. Koroner arterlerde ortaya çıkan tıkanıklığın kişide herhangi bir şikâyete neden olmamasına sessiz iskemi denmektedir. Bu tip hastalarda genellikle kalbin beslenme şeklinde ortaya çıkan etkilenmelerden dolayı herhangi bir şikâyete yol açmaz. Ancak sessiz iskemi rahatsızlığında hastaya uygulanan efor testi, anjiyografi, kalp sintigrafi ve koroner BT uygulamasından sonra koroner arter hastalığı tespit edilebilmektedir.
  • Ani Kalp Krizi Durumu, özellikle koroner arter damarlarının tam olarak tıkanması sonucunda kişide uzun süreli ve çok şiddetli göğüs ağrısı ortaya çıkar. Kalp krizi kişi gece uyurken, istirahat halindeyken, efor esnasında ya da yaşanan ani travmalar sonucunda başlayabilmektedir. Kalp krizi anında kişinin göğsünde yanmalar ve baskı şeklinde ağrılar ortaya çıkmaktadır. Yanma çoğunlukla kişinin her iki göğsünün ortasında, nadiren sağ göğsünde, bazı zaman sol göğsünde hatta her iki göğsünden boynuna, sırtına ve alt çeneye yayılabilmektedir. Göğüs ağrısı kusmaya, baş dönmesine, soğuk şekilde terlemeye, bayılma ve özellikle bilinç kaybına neden olabilmektedir.
  • Ritim Bozukluğu, kalp damarında tıkanıklık bazı zamanlarda kendisini ritim düzensizliğine sebep olarak ele vermektedir. Fakat ritim düzensizlikleri kişinin kalp damarlarının çok az bir kısmındaki tıkanıklık sonucunda meydana gelmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karotis Arter Belirtileri ve Tedavisi

Karotis Arter Belirtileri ve Tedavisi

Vertebral Arter Belirtileri ve Tedavisi

Vertebral Arter Belirtileri ve Tedavisi

Popliteal Arter Türleri ve Özellikleri

Popliteal Arter Türleri ve Özellikleri

Pulmoner Arter Belirtileri ve Tedavisi

Pulmoner Arter Belirtileri ve Tedavisi

Nabız Alınan Arterler Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Nabız Alınan Arterler Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?